Najlepiej sprzedająca się szkocka whisky na PWF!
Od skromnego sklepu do najpopularniejszej whisky świata. Zasmakuj ponad 200-letniej historii podczas PWF.
Od skromnego sklepu do najpopularniejszej whisky świata
Historia marki sięga roku 1820 roku, kiedy to Johnny Walker przejął po zmarłym ojcu mały, kolonialny sklepik w Kilmarnock w hrabstwie Ayrshire. Najpierw blendował odmiany herbat, by z czasem wykorzystać kompetencje w mieszaniu aromatów i przerzucić się na miksowanie gatunków szkockiego trunku.
Pierwowzorem znanego dziś na całym świecie Jasia Wędrowniczka była Special Old Highland Whisky, stworzona i dopieszczona przez syna Johna - Aleksandra. To on też zdecydował o kształcie butelki - kanciastej na kwadratowej podstawie. Nie tylko najlepiej przeszła testy zderzenia z podłogą, ale była też łatwa w transporcie (oszczędzała miejsce). Ukośna naklejka też nie jest tu dziełem przypadku - taki układ etykiety pozwolił na wykorzystanie większej czcionki i większej ilości tekstu.
Interes kwitł, a do alkoholowego biznesu dołączyło kolejne pokolenie - synowie Aleksandra, Aleksander II i John Patterson. To za ich "panowania" powstała idea zróżnicowanych etykiet i pomysł na - rozpoznawalny do dziś - znak graficzny Striding Man'a. Wszystkie te trzy elementy - kształt butelki, ukośna etykieta i maszerujący dżentelmen przetrwały do dziś i stanowią niekwestionowany element identyfikacji wizualnej marki.
Globalna ikona
Keep walking to najnowsze motto marki, które idealnie oddaje energię i zapał, jaki towarzyszył pionierom tego trunku. Aktualnie nie ma chyba supermarketu gdzie nie znaleźlibyście butelki Jasia, zarówno z oferty stałej, jak i z edycji limitowanych, cieszących się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów.
Do najpopularniejszych propozycji marki zaliczyć można Black Label (ponad 40 pojedynczych gatunków whisky, z których najmłodsza dojrzewała przynajmniej 12 lat) oraz Red Label (mieszkanka ponad 30 whisky słodowych i zbożowych). Na bazie Black Label powstała whisky Johnnie Walker Double Black (wzbogacona o aromaty dymne).
Jednym z najbardziej ekskluzywnych blendów w stajni Johnniego Walkera jest Blue Label (szesnaście składników, z których główne to whisky typu single malt), będąca dziełem mistrza kupażu Jima Beveridge'a z 1992 roku. W szkockiej palecie znajdziecie także Gold Label (od 2013 Gold Label Reserve NAS), składającą się z 15 różnych whisky oraz 18 yo (do połowy 2017 sprzedawana jako Platinum Label).
Jedyna whisky w portfolio Johnnego Walkera, która zawiera wyłącznie whisky słodowe to Green Label, kontynuacja edycji Pure Malt z 1996 roku. W jej skład wchodzą malty z zaledwie czterech destylarni.
Fanów maszerującego dżentelmena zapraszamy 1-2 marca 2024 do Poznania - bilety na Poznań Whisky Festival już w sprzedaży na: https://tobilet.pl/poznan-whisky-festival.html