Organizator:

Bourbon niepodległy

Podziel się

Bourbon cieszy się niezmiennie rosnącą popularnością na całym świecie. Z okazji obchodzonego 4 lipca Dnia Niepodległości, słów kilka o tej amerykańskiej odmianie whisky.

Historia bourbona

Dokładna historia bourbona nie jest do końca znana. Przyjmuje się, że sięga końca XVIII wieku, kiedy to osadnicy zaczęli destylować whisky na obszarze, który dziś jest znany jako Kentucky. Nazwa "bourbon" pochodzi prawdopodobnie od hrabstwa Bourbon w Kentucky, choć ta kwestia także pozostaje przedmiotem dyskusji. Bourbon szybko zyskał popularność dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi, który wyróżniał się spośród innych whisky dostępnych w tamtym czasie.

Bourbon w krokach

Bourbon musi spełniać określone kryteria, aby mógł być tak nazywany. Oto kluczowe elementy procesu produkcji:

 1. Skład zacieru: Przynajmniej 51% zacieru musi stanowić kukurydza. Pozostałe składniki mogą obejmować jęczmień, żyto i pszenicę.
 2. Fermentacja: Zacier z dodatkiem tzw. dundru poddawany jest fermentacji.
 3. Destylacja: Powstała ciecz jest destylowana, zazwyczaj dwukrotnie, aby osiągnąć odpowiednią moc alkoholu.
 4. Starzenie: Bourbon musi być starzony w nowych, wypalanych beczkach z dębu amerykańskiego przez co najmniej dwa lata, choć większość bourbona dojrzewa przez cztery do sześciu lat, a niektóre nawet dłużej.
 5. Rozlew: Bourbon rozlewany jest do butelek o zawartości alkoholu nie mniejszej niż 40%. Dopuszcza się w sprzedaży również bourbon o mniejszym stężeniu, pod warunkiem, że będzie oznaczony jako rozcieńczony (diluted bourbon).

Jak degustować bourbon?

Degustacja bourbona to prawdziwa przyjemność, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Oto kilka wskazówek:

 1. Wybór szkła: Najlepszym wyborem będzie szklanka typu Glencairn lub klasyczna szklanka do whisky, która pozwoli skupić aromaty.
 2. Oglądanie: Przed degustacją warto przyjrzeć się kolorowi trunku. Młodsze bourbony będą jaśniejsze, podczas gdy starsze będą miały głębszy, bursztynowy kolor.
 3. Wąchanie: Zanurz nos w szklance i delikatnie wąchaj, starając się wychwycić różne aromaty.
 4. Smakowanie: Weź mały łyk i pozwól bourbonowi rozprzestrzenić się po całej jamie ustnej. Zwróć uwagę na pierwsze wrażenia smakowe oraz rozwijające się nuty.
 5. Analiza finiszu: Zauważ, jak długo smak utrzymuje się na podniebieniu po przełknięciu i jakie nuty dominują.

Baza koktajli

Chociaż bourbon świetnie smakuje solo, jest również doskonałą bazą do wielu klasycznych koktajli. Oto kilka propozycji:

 • Old Fashioned: klasyczny koktajl z bourbona, cukru, bittersa, wody sodowej i skórki pomarańczowej, z dodatkiem dużej kostki lodu (wolniej się rozpuszcza)
 • Mint Julep: Orzeźwiający koktajl z bourbona, na bazie mięty i cukru (syropu cukrowego) delikatnie rozgniecionego na dnie szklanki, z dodatkiem pokruszonego lodu. Idealny na ciepłe dni.
 • Whiskey Sour: Słodko-kwaśny klasyk. Zbalansowany koktajl z bourbona, soku z cytryny, cukru i białka jajka.

Niezależnie od tego czy bourbon degustujecie go solo, czy jako składnik koktajlu, zachęcamy do eksploracji różnych marek i roczników, aby odkryć pełnię jego możliwości. Na zdrowie!