Organizator:

Poznańskie spotkanie przy whisky za nami!

Podziel się

Przez dwa dni poznański festiwal whisky odwiedziło niemal 2000 fanów whisky. Na uczestników czekał przekrój marek - od dużych koncernów, po mniejsze, lokalne destylarnie.

Po kilku latach przerwy na poznańską scenę alkoholową powrócił długo wyczekiwana festiwal whisky. Wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników złotego trunku, przyciągnęło niemal 2000 uczestników. Na fanów whisky czekał przekrój marek - od dużych koncernów, po mniejsze, lokalne destylarnie.

Bramy festiwalu otworzyły się dla zwiedzających w piątek, 1 marca, o godz. 13:00. Wśród gości festiwalu można było spotkać zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynali swoją podróż po świecie whisky, jak i doświadczonych smakoszy królowej alkoholi - mówi Wojciech Kokotek, dyrektor festiwalu. 

Dla bardziej wymagających miłośników złotego trunku przygotowano 13 sesji masterclass. Przez dwa dni, w dwóch salach ci, którzy chcieli mocniej zanurzyć się w świat whisky mieli okazje zgłębiać tajniki produkcji, odkrywać jej historię, proces produkcji oraz różnorodność smaków i aromatów pod okiem eksportów z Polski i zagranicy. O masterclass zadbały m.in. Spirit Depot (prezentując trzy marki z portfolio: The Lakes Distillery, Dunvilles i Carpathian Single Malt Whisky), Unique Spirits, Tullamore D.E.W., Pernod Ricard, Legacy Distillery, Loża Dżentelmenów, Glenfiddich, Brothers in Drams czy Dom Wina. Równie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty sensoryczne "Zmysły w degustacji whisky".

Nie samą whisky człowiek żyje

Oprócz profesjonalistów w branży i destylarni na uczestników czekała także strefa cygar, dwa konkursy i atrakcyjny program sceny, nad którą pieczę sprawował Roch Siemianowski. Pewnie nie każdy wie, że to nie tylko wspaniały aktor telewizyjny i teatralny, prezenter, ale prawdziwy pasjonat whisky i pierwszy ambasador tego trunku w Polsce, zwany słowiańskim Johnnie'm Walkerem! 

Specjalnie z myślą o 1. edycji PWF powstała whisky festiwalowa - połączenie 4 różnych szkockich whisky single malt z Loch Lomond, Glen Scotii, Tullibardine oraz Inchmurrin. Wszystkie leżakowane w beczkach po bourbonie. Zabutelkowana z naturalną mocą 60,5%, niefiltrowana, niebarwiona karmelem.

Konkurs na najlepszą whisky rozegrany został w dwóch kategoriach. Pierwszego dnia festiwalu przedstawiciele trzech klubów fanów whisky: Kilts&Dams, Wielkopolski Klub Sympatyków Whisky oraz Klub Loży Dżentelmenów, po intensywnych obradach wyłoniło zwycięzcę dzisiejszego dnia - Najlepszą Whisky Festiwalową - BIES WHISKY trunek, będący efektem współpracy Whisky Embassy & Ima Distillery & Polish Forest.

W sobotę natomiast ogłoszono zwycięską whisky wybraną przez publiczność - nagroda powędrowała do PAPROCKY Single Barrel od Bartex.

Sukces całego przedsięwzięcia zawdzięczamy zaangażowaniu wielu osób i firm, które współtworzyły festiwal. Dziękujemy uczestnikom, wystawcom, partnerom, mediów, podwykonawcom… jednym słowem wszystkim, którzy przyczynili się do powrotu miasta Poznań na mapę festiwali whisky.

1. edycja Poznań Whisky Festiwal przeszła tym samym do historii, już wkrótce ogłosimy datę przyszłorocznej. Tymczasem w oczekiwaniu na kolejną edycję, zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z minionego weekendu -> FOTORELACJA PWF 2024