Organizator:

Whisky, którą będziesz rozszyfrowywać do ostatniej kropli

Podziel się

Jedna z najciekawszych destylarni z koncernu Diego w marcu zagości na Poznań Whisky Festival.

W wielu źródłach znaleźć można opis gorzelni jako jednej z najciekawszych destylarni z koncernu Diego. Aktualnie funkcjonujący budynek to „młodsza siostra”, postawiony w 1968 roku jest trzy razy większy od poprzedniego i posiada trzy razy więcej alembików ( czyli 6).

Clynelish jest jedyną gorzelnią w hrabstwie Sutherland i drugą najbardziej wysuniętą na północ w lądowej części Szkocji. Została założona w 1819 roku przez markiza Stafford, który został pierwszym księciem Sutherland, a przez swoich poddanych uznawany był za srogiego władcę.

Destylat z Clynelish trafia do blendów – m.in. Johnnie Walker Gold. Co go charakteryzuje najbardziej? „Woskowatość”, która wynika z wielkości alembików drugiej destylacji. Jest to nietypowe dla szkockich destylarni – w tym przypadku alembiki drugiej destylacji są większe. W efekcie na ściankach zbiornika na pogony zbiera się oleisty osad, który tu wyjątkowo nie jest usuwany i w trakcie drugiej destylacji częściowo wraca do destylatu.

Gorzelnia otwarta jest na zwiedzających od marca do października, a jej wyrobów będzie można posmakować już podczas Poznań Whisky Festival!