Organizator:

Whisky, whiskey... i gdzie różnica?

Podziel się

Jak się okazuje – nazwa jest kluczowa! Jedna litera zmienia zupełnie destynację pochodzenia, a także – sposób produkcji.

Whisky w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „wodę życia”, bo pierwotnie służyć miała jako lekarstwo, a nie trunek. Czasy jednak zmieniły znaczenie tego wyrobu, a dalej zaczęto dostrzegać jego unikalne walory smakowe, uzyskiwane w wyniku destylacji zacieru zbożowego.

Whisky jest pochodzenia Szkockiego, a whiskey – Irlandzkiego i obejmuje trunki amerykańskie. Ważny jest także sposób produkcji – whisky szkocka dzieli się na:

  • Single Malt – produkowana jest z jęczmienia suszonego i jej smak, aromat może być dymny,
  • Blended Malt – produkowana jest z wielu rodzajów zbóż.

Słynna szkocka poddana musi być podwójnej destylacji, a leżakowanie w dębowych beczkach trwa trzy lata.

Produkcja whiskey w Ameryce głównie odbywa się z kukurydzy, a w Irlandii – ze słodu jęczmiennego. Irlandzkie whiskey destylowane jest trzykrotnie, a słód, z którego jest produkowane, nie jest wędzony.

Jedna litera, która rozróżnia dwa wyroby! Dla laika wydaje się to błahe, ale zapewnić można, że dla profesjonalisty są to kluczowe elementy. Nieco więcej na temat produkcji i fenomenu whisky dowiedzieć się będzie można podczas targów Poznań Whisky Festival!